شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

کمبود ویتامین دی در کودکان

کمبود ویتامین D سبب پوکی استخوان در بزرگسالان و راشیتیسم در کودکان می شود
طبق آمار 30درصد از کودکان تهرانی به علت الودگی هوا و زندگی آپارتمانی به راشیتیسم مبتلا هستند.اسکلت بدن از یکسری ریز مغذی های مواد معدنیتشکیل شده که مهم ترین انها کلسیم و فسفر است حدود 99 درصد کلسیم و 85 درصد از فسفر موجود در بدن در بافت استخوانی و دندانی به کار رفته است که این میزان بیانگر اهمیت این دو عنصر اساسی در ساخت اسکلت بدن است.مقادیری از منگنز _منیزیم_مواد الی و پروتئینی که مهم ترین انها کلاژن است در ساخت بافت استخوانی وجود دارند از این رو بزای اینکه از استخوان بندی محکمی برخوردار باشیم باید از نظر تغذیه ای توجه بیشتری به این عناصر داشته باشیم.

با مصزف جگر و زرده تخم مرغ ویتامین D تامین می شود :
چربی های حیوانی شیر و لبنیات جگر و زرده تخم مرغ منابع خوراکی ویتامین D هستند اما بهترین منبع برای تامین ویتامین D اشعه UV نور خورسید است که با تابش مستقیم این اشعه به بدن کلسترول موجود در زیر پوست به ویتامین D تبدیل می شود.کمبود ویتامین D عامل راشیتیسم و پوکی استخوان است:کسانی که دچار کمبود ویتامین 3D می شوند از ساخت استخوانی خوبی برخوردار نخواهند بود به طوری که کمبود این ویتامین در کودکان شیزخوار و خردسال منجر به بیماری راشیتیسم خواهد شد و در بزرگسالان سبب ابتلا به پوکی استخوان میشود. درباره عوارض کمبود ویتامین D و راشیتیسم در کودکان گفته شده _تاخیر در رشد دندان ها و عدم ایستادن روی پا از سن یک سالگی یا ایجاد مشکل در بسته شدن ملاج پسین است همچنین زمانی که وزن بالا می رود بر اثر فشار به استخوان های نرم پاها پرانتزی می شود در ضمن ایجاد بر امدگی روی استخوان دندان ها یا بر امدگی استخوان جناغ به سمت جلو همه از نشانه های بیماری راشیتیسم است.

در نحوه درمان بیماری راشیتیسم :
در تشخیص به موقع این بیماری با تزریق ویتامین D در عرض یک هفته قابل درمان خواهد بود اما در تشخیص دیر هنگام سوء تغذیه غیر قابل برگشت است.

پوست غلات و حبوبات منبع خوبی از کلسیم است :
روغن ها نقش موثری در تقویت استخوانها ندارند اما پوست غلات و حبوبات مانند دانه های کنجد کتان و سبوس گندم منابع خوبی از کلسیم هستند.

ابتلای 30 درصد از کودکان تهرانی به راشیتیسم :
متاسفانه در جامعه ما ابتلا به پوکی استخوان رو به افزایش است حتی در تهران گزارش شده که تا 30 درصد کودکان تهرانی به علت الودگی هوا و زندگی اپارتمانی مبتلا به راشیتیسم هستند. با توجه به این که مواد لبنی منبع بسیار خوبی برای تامین کلسیم_فسفر_منیزیم و روی هستند و باید این میان وعده ها را افزایش داد.


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی