شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

نوشیدنی ورزشی مخصوص ورزشکاران حرفه ای

امروزه نوشیدنی های مختلفی به بازار عرضه می شود. یکی از معروف ترین آنها نوشیدنی ورزشی حاوی ایزومالتوز است. ترکیب طبیعی از عسل و نیشکر به صورت تجاری از باکتری تخمیر سو کروز به نام ایزو مالتوزبه بتزتر عرضه می شود و در صنعت مکمل به عنوان پالاتینوز شناخته می شود که باعث افزایش آهسته تر در قند خون نسبت به سابر قند ها می شود. در نتیجه ممکن است کاربرد های مفیدی برای ورزشکاران با قند خون پائین و دیابتی ارائه کندهمچون ورزشکارانی که به دنبال هضم آسان کربوهیدرات پس از ورزش هستند تا بهتر قند خون را حفظ کنند.

اثر عمل : به عنوان یک کربوهیدرات با شاخص قندی پایین ایزومالتوز به حفظ افزایش سطح انسسولین در مقابل افت قند خون کمک می کند، افت قند خون می تواند سبب شروع علائم سر گیجه، خستگی و کاهش عملکرد شود. این امر به ویژه مرتبط با ورزشکاران آسیب پذیر نسبت به قند خون پایین است. علاوه بر این، مطالعات به منظور اکسیداسیون چربی برای تولید انرژی افزایش ایزومالتوز را پیشنهاد می کند، در نتیجه سود بالقوه برای حفظ گلیکوژن را نشان می دهد به عنوان مزیت برای ورزشکارانی که مایل به سوزاندن چربی بدن هستند کاربرد دارد.

مزایای عملکردی : ورزشکاران، به ویژه کسانی که مبتلا به دیابت و یا هیپو گلیسیمی اند، ممکن است از کنترل بهتر قند خون، بهبود عوامل خطر متابولیک و تغییرات مطلوب ترکیب بدن بهره مند شوند.

تحقیقات : بخش عمده ای از پژوهش ها در مورد ایزومالتوز در افراد دارای مسائل سلامتی مانند سندرم متابولیک و دیابت هست. برنامه هاب کاربردی برای ورزشکاران با دیابت نوع 1 نیز امیدوار کننده هست و نشان می دهد که مصرف ایزومالتوز با دوز 0.6 گرم در کیلوگرم وزن بدن در هماهنگی با کاهش انسولین تند اثر، پاسخ قند خون به پروتکل ورزشی با شدت بالا را بهبود می بخشد. افراد هم سرعت و هم استقامتشان را در مقایسه با تغذیه ایزوکالریک با دکستروز حفظ کردند. تحقیقات نشان می دهد مصرف 75 گرم از ایزومالتوز 2 ساعت قبل از 45 دقیقه دویدن روی نوار گردان در 80 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی، پاسخ قند خون بیماران دیابتی نوع 1 را طی و بعد از ورزش از طریق کاهش کربوهیدرات ها بهبود داد و سبب بهبود اکسیداسیون چربی در مراحل بعد ورزش شد. این که آیا این مزایا به جمعیت های ورزشی سالم تعمیم داده می شود اکنون ناشناخته است. با ابن حال ایزومالتوز، شاخص قندی پایین و موثری (پاسخ قند خون ثابت تر)، به منبع کربوهیدراتی با هضم آسان، برای ورزشکاران قبل از ورزش در پروتکل های بارگیری کربوهبدرات، بعد تمرین ارائه می دهد.

استفاده رایج : ایزومالتوز معمولا به عنوان پودر کربوهیدرات به تنهایی یا کربوهیدرات مایع موجود است. به عنوان یک میان وعده قبل از ورزش، 50 گرم یا 0.25-0.3 گرم در پوند وزن بدن می تواند یک ساعت قبل از شروع ورزش مصرف شود. دوز مشابه می تواند بلافاصله بعد از تمرین برای حمایت از بازیافت بعد از تمرین مصرف شود. ایزومالتوز همچنین می تواند در بارگیری کربوهیدرات گنجانیده شود که مستلزم آن است که یک روز ورزشکار 6/3 -4.5 گرم در پوند از وزن بدن کربوهیدرات مصرف کند که منجر به کمک به عملکرد استقامتی فرد می شود.

ملاحظات : استفاده مشابه از هر گونه منبع بسیار غلیظ کربوهیدرات، خطر ابتلا به اختلالات گوارشی مانند ناراحتی معده و اسهال با غلظت بالا تر از 10 درصد را افزایش می دهد. ( بیش از 25 گرم کربوهبدرات در 230 میلی لیتر از آب مصرفی).


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نحوه عملکرد کرایولیپولیبیوگرافیدستگاه های لاغری و موضعیصفحه اصلیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيپوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکخبرهاي المپيک لندنسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی