شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


کرایولیپولیز چندوجهی با

کادر درمان

رفع چاقی موضعی

پيام كوتاه سلامتي

درمان افتادگی و شلی پوست

آدرس مطب

مشاوره ورزشکاران حرفه ای

رفع خطوط ناشی ازبارداری

الکترو چیست ؟

الکترولیتها

حفظ تعادل الکترولیت در هنگام فعالیت بدنی مهمتر از حفظ تعادل آب است هر چند از دست دادن الکترولیتها در هنگام ورزش به اندازه از دست دادن آب نیست اما مقادیر الکترولیتها به همان اندازه مهمه هستند.

الکترولیتها چیستند؟

الکترولیت‌هامواد شیمیایی هستند که با آب مخلوط شده و جریان الکتریکی را در بدن هدایت می‌کنند.الکترولیت‌هاهنگامی که در آب حل می‌شوند دارای بار الکتریکی طبیعی مثبت یا منفی هستند. آن‌ها برای بقای سلول‌ها ضروری هستند زیرا تعدادی از عملکردهای مهم بدن مانند تنظیم اعصاب وماهیچه‌ها به آن‌ها بستگی دارد.

الکترولیتها، ملکولهای شارژ بارداری شده ای هستند که در تمام مایعات بدن یافت میشوند آنها برای انتشار و تحریکات امواج عصبیانقباض عضلانی و حفظ ضربانهای قلب در حد طبیعی مورد نیازند .

کدام یک از آنها برای ورزشکاران مهمترند؟

الکترولیتهای ضروری عبارتند از سدیم (Na)، پتاسیم ،کلرید (CI)، منیزیوم (Mg) و هیدروژن ..

تعادل الکترولیت

گسترش استفاده از قرصهای نمک یا محلولهای آشامیدنی حاوی الکترولیتهای فشرده (غلیظ) اجرای ورزشی را مختل میکند و برایورزشکاران زیانبار .است ،بنابراین کمک شما به ورزشکارانتان برای متعادل نگهداشتن الکترولیتهایشان اهمیت بسیار دارد این بدان معنی است که شما باید بدانید این مواد چگونه از بدن تخلیه میشوند و روشهای موثر برای جایگزینی آنها چیست؟

غلظت الکترولیت

مقدار الکترولیتها در تمام بافتهای بدن یکسان نیست این توزیع ناهمسان تا حدی بیانگر آن است که آنها چگونه در بدن انجام وظیفه می.کنند .

آثار ورزش بر الکترولیتها

فعالیت بدنی و ورزش توزیع آب در بدن را دگرگون میسازد همچنین ورزش و فعالیت ،بدنی غلظت الکترولیتها در بخشهای مختلف بدن را نیز تغییر میدهد با درک این پدیده شما میتوانید به ورزشکارانتان کمک کنید تا آنها بدانند که در جریان و پس از ورزش شدید الکترولیتها را چگونه میتوان به روش صحیحی جایگزین ساخت.

تمرین چگونه آب درون سلولی را تغییر میدهد؟

در هنگام ورزش آب از مایعات برون سلولی به درون سلولهای عضله انتقال می.یابد آب درون سلولی در ازای مایعات برون سلولی ثابت باقی میماند آب موجود در پلاسما جایگیزین آب مایعات برون سلولیمیشود .

مصرف مکملهای نمک چگونه بر انتقال آب درون سلولی در هنگام ورزش تأثیر میگذارد؟

زمانی که مکملهای نمک مصرف میشوند، موضوع فرق میکند .الکترولیتهایی همچون سدیم (Na) در آب محلولند؛ اما نمی توانند از غشای سلول عبور کنند در جریان ،ورزش اگر به مقدار زیادی نمک خوردهشود، غلظت سدیم خون و مایعات برون سلولی به طور موقت زیاد میشوند. چون سدیم در آب محلول است ولی نمیتواند وارد سلولها ،شود آب در بخش برون سلولی باقی میماند تا به درون سلولهای عضله فعال جریان یابد. بدون آب درون سلولی تولید انرژی محدود میشود که این امر بر اجرای ورزشی تأثیر منفی می.گذارد

تهیه کننده : دکتر شهزاد محمدیان متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم
تلفن : 22366770 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیصفحه اصلیدستگاه های لاغری و موضعیکرایولیپولیزمقالاتتغذيه ورزشيافتادگی پوستتغذیه دوران بارداری(1)پوست ،مو و زیباییتازه های پزشکیخدمات کلینیکسوالات پزشکیسايت هاي مرتبطتالار گفتمانپیامهای کاربرانتخفیف ویژه شب عیدسایتهای دیگرمرکزتنحیف و لیزر آرمیتاهدیه نوروزی